What's new

Welcome to iiohm | Welcome

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Why We Don’t Meal Plan

Hoca

Administrator
Staff member
Joined
Jan 19, 2024
Messages
626
Reaction score
0
Points
16
Why We Don’t Meal Plan

Today I’m participating in a grocery cost comparison study with a number of other bloggers hailing from different parts of the country, led by the fabulous Kayla of Shoeaholic No More. Our goal was to evaluate prices for the same grocery items in our respective regions.

Reporting in for the Boston area, I did my price checking at a local New England chain of discount grocers, Market Basket, which is where Mr. Frugalwoods and I conduct the majority of our food purchasing.

Below are the foods each blogger price checked. Kayla compiled our individual reports into this table, which provides a nifty comparison of prices in Pittsburgh, PA, Brooklyn, NY, Minnesota, Kansas, and of course, Cambridge (yours truly).

Item
High Price
High Price Location
Low Price
Low Price Location
Average Price


Gallon of milk
$4.19
Pittsburgh, PA
$2.59
Cambridge, MA
$3.50

Loaf of white sandwich bread
$2.19
Pittsburgh, PA
$0.99
Kansas & Cambridge, MA
$1.33

1 lb of stick butter
$5.79
Pittsburgh, PA
$2.49
Kansas & Cambridge, MA
$3.79

1 lb of 90% lean hamburger
$6.99
Brooklyn, NY
$4.99
Kansas
$6.01

1 box of Cheerios (price per ounce)
$0.48
Brooklyn, NY
$0.19
Cambridge, MA
$0.30

5 lb bag of potatoes
$3.47
Minnesota
$1.99
Cambridge, MA
$2.65

1 dozen large eggs
$3.79
Brooklyn, NY
$1.79
Cambridge, MA
$2.42

12-pack of Dr.

Continue reading Why We Don’t Meal Plan at Frugalwoods.
 
Top Bottom